כאבי גב – טיפול ומניעה

הגב: חיזוק, גמישות, עיסוי וריפוי עצמי

כראש תחום פילאטיס בוינגייט, וכמדריכת פילאטיס בעלת וותק של למעלה מ-15 שנה, אני יכולה לומר חד משמעית שהתלונה מספר אחת אצל המתאמנים שלי היא – הגב!

כאבי גב מבחינה סטטיסטית:

להלן הסטטיסטיקה הקשה של כאבי גב, כפי שעולה ממחקרים שנעשו בארץ ובחו"ל:

 • כ-80% מכלל האוכלוסייה סובלים מבעיות גב ברמה זו או אחרת.
 • כ-80% מכאבי הגב חולפים מעצמם בתוך חודש.
 • ב-90% מהמקרים יחלפו כאבי הגב כעבור חודשיים.

לכאבי גב יכולות להיות כמה סיבות:

 • בעיה בעמוד השדרה.
 • סיבות פסיכוגניות.
 • מחלה או ליקוי תפקודי של איברים פנימיים.
 • מחלות נוירולוגיות או מחלות שרירים.

לא פשוט להיות אופטימיים כאשר יש כאבי גב, אבל כיום הגישה הרווחת היא כל עוד אפשר לנוע ותרגל בעדינות ללא כאב – כדאי ומומלץ לקום מהמיטה ולנוע.
חוץ מבשלב אקוטי של כאב או דלקת, התנועה משחררת את הכאב, משפרת את זרימת הדם וגם משפרת את מצב הרוח, שבמקרים מסוימים יכול להיות קשור לכאב הגב מלכתחילה…

טכניקת פילאטיס הפכה לפופולרית ביותר לאנשים שסובלים מכאבי גב מכמה סיבות

 1. הטכניקה בנויה על חיזוק המרכז, או הליבה או כפי שג'וזף פילאטיס ממציא השיטה קרא לזה ה- Power House .כאשר החיזוק הוא היקפי וכולל את שרירי הבטן, הגב, קרקעית האגן, איזור כתפיים שכמות, וכן שרירי הנשימה.
 2. הטכניקה מתבצעת בקצב איטי, המאפשר תשומת לב לפרטים הקטנים, הקשבה לגוף ולדיוק תנועתי, כך שגם מי שסובל מכאבי גב, ניתן למצוא לו תכנית אימונים מתאימה עם התאמות ושינויים לפי הצרכים האישיים.
 3. הטכניקה מעלה את רמת המודעות ליציבה אופטימלית.
 4. הטכניקה מקדישה זמן לחינוך מחדש של הגוף לארגון סדר פעולות: גיוס השרירים המייצבים לפני התנועה.
 5. יש חשיבות לחיזוק, גמישות ותנועתיות. ובשנים האחרונות בעזרת אביזרים כמו גלילים וכדורי עיסוי נכנס גם העולם הטיפולי של עיסוי עצמי שתורם לזרימת הדם, ומשחרר מתחים שמצטברים לנו בגוף. במונחים מקצועיים: Mayo fascia Release (שחרור הדבקויות ושיפור זרימת הדם ברקמת החיבור ורקמת השריר) ו- Trigger Point Release (טיפול בנקודות שגורמות לכאב, וגם מקרינות כאב).